Guide: Så spelas Europa League 2019/2020

Så spelar Malmö FF i Europa League

av

Foto: PETTER ARVIDSON / BILDBYRÅN
Malmö FF i Europa League

UEFA Europa League rullar i gång 19 september – Sveriges representant Malmö FF inleder borta mot Dynamo Kiev.

Finalen spelas på Stadion Energa Gdansk i Polen onsdag den 27 maj.

Här är det du behöver veta innan avspark.


För fjärde gången på sex år är Malmö FF svensk representant i Europa League. I premiären möter de Dynamo Kiev som de även ställdes mot i en träningsmatch på försäsongen – då blev det kryss, 0–0.

3 oktober åker MFF över bron till Parken för att göra upp med FC Köpenhamn om vem som är Skandinaviens herre på täppan. Senast de möttes i en tävlingsmatch, i Royal League 2005, förlorade Malmö med 1–2.

MFF:s tredje motståndare i Grupp B är Lugano och där får de ett svenskmöte i anfallaren Alexander Grendt. Angående Lugano har MFF:s sportchef Daniel Andersson tidigare sagt:

– Vi vet inte särskilt mycket om FC Lugano men schweizisk fotboll är på väg uppåt så det blir definitivt en utmaning.

Förhandsfavoriterna till den slutliga vinsten är enligt oddsen Manchester United och Arsenal.


Då spelas Malmös gruppspelsmatcher:

19 september, 18.55: FC Dynamo Kiev – Malmö FF
3 oktober, 21:00: Malmö FF – FC Köpenhamn
24 oktober, 21.00: Malmö FF – FC Lugano
7 november, 18.55: FC Lugano – Malmö FF
28 november, 21.00: Malmö FF – FC Dynamo Kiev
12 december, 18:55: FC Köpenhamn – Malmö FF

Europa League – tv-tider

Discovery har rättigheterna till Europa League och de sänder Malmö FF:s matcher i Kanal 9. Vissa matcher sänds i Eurosport 1. Alla matcher sänds också på Eurosport Player. Här är tv-tiderna som hittills är spikade:

Omgång 1, 19 september
18.55 Dynamo Kiev – Malmö FF, K9
18.55 Eintracht Frankfurt – Arsenal, ES1
21.00 Man Utd – Astana, ES1

Omgång 2, 2-3 oktober
3 oktober 18.55: AZ – Man Utd, ES1
3 oktober 21.00: Malmö FF – FCK, K9

3 oktober 21.00 :Arsenal – Standard Liège, ES1

Omgång 3, 24 oktober
18.55: Partizan – Man Utd, ES1

18.55: Roma – Borussia Mönchengladbach

21.00: Malmö FF – Lugano, K9
21.00: Arsenal – Vitória, ES1

Omgång 4, 6-7 november
6 november 16.50: Vitória – Arsenal, ES1
7 november 18.55: Lugano – Malmö FF, K9
7 november 18.55: Lazio – Celtic, ES1
7 november 21.00: Man Utd – Partizan, ES1

Omgång 5, 27-28 november
27 november 16.50: Vitória – Standard Liège ES Player
28 november 16.50: Astana – Man Utd, ES1
28 november 18.55: Istanbul Basaksehir – Roma, ES1
28 november 21.00: Malmö FF – Dynamo Kiev, K9

28 november 21.00: Arsenal – Eintracht Frankfurt, ES1

Omgång 6, 12 december
18.55: FCK – Malmö FF, K9
18.55: Standard Liège – Arsenal, ES1

21.00: Man Utd – AZ, ES1

Svenska spelare i Europa League

Krasnodar: Marcus Berg, Kristoffer Olsson, Viktor Claesson (skadad).
FC Köpenhamn: Pierre Bengtsson, Karl-Johan Johnsson, Sotirios Papagiannopoulos.
Manchester United: Victor Nilsson Lindelöf.
Roma: Robin Olsen (omges dock av flyttrykten).
Mönchengladbach: Oscar Wendt.
Rennes: Jakob Johansson.
Gent: Mikael Lustig.
Feyenoord: Sam Larsson.
Lugano: Alexander Gerndt.
Apoel Nicosia: Linus Hallenius.

Omgång 1 samtliga matcher

19 september

18.55: APOEL – Dudelange

18.55: Basel – Krasnodar

18.55: CFR Cluj – Lazio

18.55: Dyn. Kiev – Malmö FF

18.55: Eintracht Frankfurt – Arsenal

18.55: FC Köpenhamn – Lugano

18.55: Getafe – Trabzonspor

18.55: LASK Linz – Rosenborg

18.55: PSV – Sporting

18.55: Qarabag– Sevilla

18.55: Rennes – Celtic

18.55: St. Liege – Guimaraes

21.00: AS Roma – Basaksehir

21.00: B. Mönchengladbach – AC Wolfsburger

21.00: Espanyol – Ferencvaros

21.00: FC Porto – Young Boys

21.00: Gent –St. Etienne

21.00: Ludogorets – CSKA Moscow

21.00: Manchester United – FC Astana

21.00: Partizan – AZ Alkmaar

21.00: Rangers – Feyenoord

21.00: Slovan Bratislava – Besiktas

21.00: Wolfsburg – OLeksaniya

21.00: Wolves – Braga

Europa League – Grupper

Grupp A

Sevilla

APOEL

Qarabag

F91 Dudelange

Grupp B

Dynamo Kiev

FC Köpenhamn

Malmö FF

FC Lugano

Grupp C

FC Basel

Krasnodar

Getafe

Trabzonspor

Grupp D

Sporting

PSV Eindhoven

Rosenborg

LASK

Grupp E

Lazio

Celtic

Stade Rennais

CFR Cluj

Grupp F

Arsenal

Eintracht Frankfurt

Standard Liege

Vitoria SC

Grupp G

Porto

Young Boys

Feyenoord

Rangers

Grupp H

CSKA Moscow

Ludogorets

Espanyol

Ferencvaros

Grupp I

Wolfsburg

Gent

Saint-Etienne

FC Olexandriya

Grupp J

Roma

Borussia Monchengladbach

Istanbul Basaksehir

Wolfsberger AC

Grupp K

Besiktas

Braga

Wolverhampton Wanderers

SK Slovan Bratislava

Grupp L

Manchester United

FC Astana

Partizan Belgrade

AZ Alkmaar

Europa League – vinnare

2018–2019: Chelsea

2017–2018: Atletico Madrid

2016–2017: Manchester United

2015–2016: Sevilla

2014–2015: Sevilla

2013–2014: Sevilla

2012–2013: Chelsea

2011–2012: Atletico Madrid

2010–2011: Porto

2009–2010: Atletico Madrid

Europa League – datumöversikt

19 september– 12 december: gruppspel

20 februari, 27 februari: 16-delsfinaler

12 mars, 19 mars: åttondelsfinaler

9 april, 16 april: kvartsfinaler

30 april, 7 maj: semifinaler

27 maj: final